Felietony, komentarze, opinie

 

 
Nie przegap!
 

 
0
Opublikowane 25 lutego 2014 przez Marcin Sułkowski w Polityka
 
 

Abonament RTV, czyli kolejny podatek


Jak zapewne Państwo wiedzą, polski rząd panicznie szuka pieniędzy. Oczywiście w naszych kieszeniach, bo jakżeby inaczej? Planowane jest wprowadzenie nowego abonamentu RTV, który tak naprawdę przyjmie formę obowiązkowej opłaty (ukrytego podatku). Jak mówił swego czasu Bogdan Zdrojewski w rozmowie z PAP (por. [1]): Opłata audiowizualna nie będzie pobierana za odbiór programu telewizyjnego czy radiowego, ale za możliwość tego odbioru. Polskie państwo zagwarantuje każdemu obywatelowi określoną usługę, a to czy ktoś z tego skorzysta czy nie – zależy wyłącznie od niego. To trochę tak jak z publiczną służbą medyczną w Polsce. Nawet ci, którzy są zdrowi, lub korzystają z placówek prywatnych, podlegają obowiązkowi opłaty składki zdrowotnej.

W skrócie – państwo wie lepiej, co jest lepsze dla obywatela. Jesteś zdrowy i wolisz odłożyć pieniądze na lokatę w banku, którą możesz w dowolnej chwili rozwiązać i opłacić lekarza, ale jednocześnie zarobić na własnych pieniądzach? Kogo to obchodzi? Masz płacić, bo państwo wie lepiej, że będziesz potrzebował lekarza. W zasadzie, to nie wie lepiej, tylko potrzebuje kasy, aby mieć z czego wypłacić sobie pensje. Podobnie jest z nowym abonamentem RTV, tyle tylko, że jeszcze bardziej bezczelnie. O ile troska państwa o zdrowie obywatela jeszcze jakoś wygląda, to zabieranie mu pieniędzy na utrzymanie beznadziejnej, państwowej telewizji, jest zwykłym rozwojem w biały dzień! Państwa nie interesuje tutaj to, że nie oglądamy telewizji, nie słuchamy radia czy nie przeglądamy witryn państwowych. Państwa nie interesuje też fakt, że mamy telewizję kablową czy satelitarną oraz prywatnego dostawcę usług Internetowych, dlatego będziemy dwa razy płacili za jedną usługę, przy czym za jedną nie mamy chęci płacić.

Zdajecie sobie Państwo sprawę z tego, że jest to zwyczajna bandytka? Jeśli liczyć, że opłata będzie wynosiła tyle, ile rząd obiecuje, czyli 12 złotych i płaciło ją będzie około 20 mln. Polaków (odjąłem dzieci i emerytów), to do budżetu wpłynie miesięcznie 240 milionów złotych, czyli blisko 3 MILIARDY złotych rocznie! Naprawdę wierzycie Państwo, że te pieniądze trafią tam, gdzie są przeznaczone? Nie? To dobrze, przynajmniej nie jesteście Państwo naiwni, a skoro tak, to w trakcie następnych wyborów nie głosujcie na tych, którzy dużo obiecują i dużo… kradną.

[1] http://prawo.rp.pl/artykul/1078378.html

fot. http://p2.sfora.pl/ccd84169dfd8b77e79809a41f77ffd7e.jpg


Marcin Sułkowski